Aparaty słuchowe – warunki otrzymania, rodzaje i historia ewolucji

Jak otrzymać aparat słuchowy?

     W Polsce aparat słuchowy refundowany jest z Narodowego Funduszu Zdrowia. Osoba uprawniająca do noszenia takiego urządzenia musi mieć wykształcenie protetyka słuchu z dyplomem mistrza lub ukończone studia wyższe w tym zakresie. W innym przypadku taka osoba może decydować o przyznaniu aparatu słuchowego, gdy skończyła kurs w zakresie protetyki słuchu i posiada przynajmniej  2-letnie doświadczenie w gabinecie laryngologicznym. W dzisiejszych czasach lekarze, mogą dopasowywać model aparatów do indywidualnych potrzeb klienta, co znacznie ułatwia wybór. Te rozwiązanie jest możliwe we wszystkich większych miastach tj. Warszawa, Poznań lub Wrocław.

       Podczas wizyty w gabinecie osoba uprawniona daje zgodę na noszenie aparatu po przeprowadzeniu niezbędnych badań. Lekarz sprawdza, jak duże natężenie decybeli jest potrzebne, by pacjent słyszał odpowiednio wyraźnie i czysto. Do tego aparat ustawia się w taki sposób, by neutralizował niepożądane szumy i zakłócenia z otoczenia i skupiał się na wychwytywaniu mowy. Wzmacniacz ustawiony na podnoszenie dźwięku o zbyt dużą ilość decybeli może jedynie pogłębić problem.

Rodzaje aparatów cyfrowych

 Ze względu na technologie wyróżniamy aparaty analogowe, cyfrowe i hybrydowe. Te pierwsze z nich są programowane komputerowo i ich używanie często jest związane ze zmianą jakości dźwięku. Dzieje się tak, ponieważ fala dźwiękowa jest przetwarzana w impuls elektryczny. W przypadku aparatów cyfrowych, fale dźwiękowe są przekształcane na ciąg cyfr, dając w wyniku akustyczną formę brzmienia. Ostatnim rodzajem są aparaty hybrydowe, które łączą w sobie dwa urządzenia: implant ślimakowy i aparat słuchowy. Jest to świetne rozwiązanie dla pacjentów z częściową głuchotą, ponieważ takie połączenie wzmacnia zarówno dźwięki o niskiej i wysokiej częstotliwości.

Historia aparatów słuchowych

Za pierwszy aparat słuchowy uważa się ludzką rękę przykładaną do ucha. Dawało to niewielkie wzmocnienie pod kątem ilości decybeli przy małej częstotliwości. By poprawić skuteczność słyszenia, zaczęto używać tub, podobnych do lejków. Przełomowym wynalazkiem stał się mikrofon węglowy. Nie posiadał on jednak wzmacniacza dźwięku. Ważnym momentem w historii aparatów słuchowych było odkrycie w laboratoriach wzmacniacza opartego na tranzystorze. Pozwolił on na minimalizację urządzenia i umieszczenie go w małżowinie usznej. Najnowocześniejsza technologia pozwala na komputeryzację takich urządzeń lub ustawienie ich manualnie za pomocą tzw. trymerów.

Więcej: https://fontech.pl

Author: admin