W przypadku pomp hydraulicznych istnieje możliwość, ich zregenerowania wykorzystując do tego związki chemiczne pokroju wodnych mieszanek, jak i wodorotlenku sodu. Wszelakie mieszaniny wprowadzane są do pompy hydraulicznej, a następnie zostaje przepuszczony. Proces regeneracji wcale nie jest taki trudny, dlatego też nawet właściciele pompy są w stanie przeprowadzić regenerację bez wcześniejszej wizyty u fachowca. Cały proces możemy podzielić na trzy części: czyszczenie, płukanie i na samym końcu suszenie.
Dlaczego pompy hydrauliczne potrzebują regeneracji?
W każdym układzie hydraulicznym znajdziemy pompę, która jest sercem całego układu. Przez nią przepływają płyny i następnie go pompują, aby maszyna hydrauliczna została zasilona. Możemy wyróżnić dwa rodzaje płynów. Pierwszy z nich jest płyn hydrofilowy, który nie wymaga zregenerowanej pompy, natomiast drugi hydrofobowy już potrzebuje wcześniej zregenerowanej pompy. Dodatkowo odznaczają się tym, że w układzie znajdziemy nagromadzone ilości oleju oraz pozostałych zanieczyszczeń blokujące jednocześnie przejście dla płynu. W rezultacie płyn nie może tak swobodnie płynąć, jak powinien. Jedynym sposobem, aby udrożnić drogę płynowi, jest wykorzystanie pompy z regeneracja, ponieważ w sposób ciągły pozbywa się zanieczyszczeń i oleju.
Jak często regenerować pompę?
Regeneracja pompy hydraulicznej jest zarówno bardzo ważna, jak i delikatna. Warto zaznaczyć, iż częstotliwość regeneracji pompy nie może być taka sama jak wymiana oleju w samochodzie. Dlatego też stosuje się inną skalę informującą o odnowienia pompy. Jeżeli będziemy się nią kierować, odznaczać to będzie, że regeneracja zostanie przeprowadzona co 6 miesięcy albo wcześniej, jeżeli pompa przepracuje 10 000 godzin. Natomiast, gdy nie będziemy z pompą nic robić, wówczas może to doprowadzić do zmniejszenie się wydajności pompy, zapoczątkowanie wycieku oleju i w rezultacie awarie całego urządzenia i konieczność wymiany sprzętu na nowy a takie rzeczy tanie nie są.
Najnowsze komentarze